6 najväčších mýtov o skákaní cez švihadlo

Počuli sme už všeličo, aj preto vyrážame týždeň čo týždeň so švihadlovou osvetou naprieč republikou. Pomáha nám v tom aj Januárová challenge, ktorej hlavným cieľom je predovšetkým pomoc handicapovaným deťom. Ale späť k veci. Počuli sme, že skákanie je len pre deti, že tým posilňuješ len nohy a veľa ďalších nezmyslov. Poď sa s nami pozrieť na tie najväčšie z nich. 

Mýtus 1: Skákanie cez švihadlo je len pre deti

Veľa ľudí si myslí, že skákanie cez švihadlo je len pre deti. Ono je pravda, že pre deti má švihanie celý rad benefitov. Ale veľa benefitov má aj pre všetkých ostatných ľudí každého veku.

Vďaka švihadlu posilníš celé telo aj myseľ, spáliš veľa kalórií, za istých podmienok o niečo viac šetríš svoje kĺby napríklad oproti behu a tak by sme mohli pokračovať ďalej. Spísali sme na to samostatný článok 10 výhod skákania cez švihadlo, tak na to mrkni a uvidíš, že to zďaleka nie je len detská záležitosť.

V skákaní cez švihadlo sa robia oficiálne súťaže, workshopy a rozhodne na nich nie sú len deti.

S tým súvisí fakt, že skákanie je naozaj pre všetkých, a to nielen, čo sa týka veku. Skákať môže každý, kto nemá nejaké zdravotné obmedzenia. Dosť často to ľudia berú ako výhovorku. Veľké prsia schováš do športovej podprsenky, aby ti "nenafackovali" a netrpel tvoj chrbát. Skákať sa dá aj s nadváhou. Tu pomerne často dostávame otázky typu, či pri nadváhe príliš netrpia kĺby. Neskáč na tvrdých povrchoch a ideálne si zaobstaraj podložku, ktorá tlmí dopady. Zároveň sa zameraj na techniku, ktorá je dôležitá. Všeobecne skákanie cez švihadlo je pre kĺby šetrnejšie ako napríklad beh, čo veľa ľudí ani netuší.

obr2

Mýtus 2: Skákaním nezchudneš

Toto je snáď najväčší mýtus, ktorý sme počuli. Dokonca sme urobili pár testov a za určitých okolností spáliš pri švihaní viac kalórií ako pri behu. Samozrejme tam hrá rolu celý rad faktorov, ako je intenzita pohybu, druh švihadla, vek, váha, aktuálna kondícia a tak ďalej. Ale základ je jasný. Pri švihaní spaluješ kalórie. Veľa kalórií. Presný počet spálených kalórií sa odvíja od vyššie spomínaného, ale maj na pamäti nasledujúce.

Dôležitejší ako samotné spaľovanie kalórií, je pri chudnutí kalorický deficit. Aby si mohol/a chudnúť, musíš spáliť viac kalórií, ako prijmeš. To je jednoduchá matematika. Ak budeš prijímať viac kalórií, ako vydáš, môžeš skákať ako chceš, a k chudnutiu to nepovedie.

Dôkazom toho, že chudnutie a skákanie cez švihadlo idú ruku v ruke, sú premeny našich Švihákov. Mrkni na nich a možno ti to dodá motiváciu.

6 najväčších mýtov o skákaní cez švihadlo

Mýtus 3: Na druhu švihadla nezáleží

Laik vidí jednoducho švihadlo a tým to končí. Dokonca sme niekde narazili na názor, že sa dá skákať aj s konopným lanom. Ale čo už 😅

Ako sme sa dostali k výrobe vlastných švihadiel? Presne preto, že na druhu švihadla záleží. Nám teda predovšetkým išlo o kvalitu švihadiel. Pre nás, ako vtedajší profesionálnych športovcov, bolo švihanie denným chlebom, takže naše nároky na kvalitu švihadla neustále rástli. Avšak nie je švihadlo ako švihadlo. Existujú rôzne druhy a každé z nich sa hodí na niečo iné. Príkladom sú naše švihadlá:

Katana Rope Korálikové

Korálikové švihadlo nielen lahodí oku, ale má svoje opodstatnenie. Koráliky pri švihaní držia perfektne tvar (aj v zime), lano sa nekrúti a vďaka vyššej hmotnosti koráliky lepšie precítiš v rukách pri pílingu základnej techniky aj trikov.

Korálikové švihadlo je ideálne pre začiatočníkov. Aj vďaka tomu, že je o niečo pomalšie ako PVC lanko, tak sa s ním dobre učia triky. 

koráliková katana brothers
Katana 3v1 popisek produktu

Katana Rope PVC

Našu legendárnu Katanu môžeme nazvať klasickým švihadlom. Má dlhé rukoväte, ktoré spája PVC lanko, ktoré je pomerne svižné a nekrúti sa.

PVC švihadlo je vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých. Najviac sa hodí na kondičné skákanie, chudnutie a posilnenie celého tela. Zvládneš s ním aj niektoré triky ako dvojšvihy, footworky, crossy a podobne.

Navyše máš na výber z dvoch hrúbok lanká (4 mm a 5 mm), pričom tenšie lanko je vhodné pre ženy a deti.

Či už si pre začiatok vyberieš koráliky alebo PVC lanko, ani s jedným neurobíš chybu. S oboma to ide dobre. Ale ich prednosti už poznáš.

Záťažové švihadlo Gladius

Predchodcom Gladiusa bol Brut. Veľa ľudí si myslí, že záťažové švihadlo musí mať ťažké rukoväte. Ale je to naopak. Záťažové na tomto švihadle je predovšetkým lanko s hrúbkou 12 mm.

Záťažové švihadlo je vhodné pre mužov aj ženy na kondičné a intenzívne skákanie, ideálne na krátke a intenzívne tréningy. Pri skákaní cez záťažové švihadlo zapojíš svaly celého tela, hlavne ramená, bicáky, predlaktie, ale aj chrbát a brucho.

1
Černý pytlík a bullet rope

Rýchlostné švihadlo Bullet Rope

Bullet Rope je švihadlo s oceľovým lankom. Pre začiatočníkov to rozhodne neodporúčame, pretože švihadlo je fakt rýchle a mohla by ti rýchlosťou švihu uniknúť základná technika.

Rýchlostné švihadlo je pre ostrieľaných Švihákov, ktorí chcú cepovať dvojšvihy, trojšvihy, nasekať čo najväčšie baseline (mrkni na článok o kondičnom švihaní) a tak ďalej. Túto extrémnu rýchlosť ocenia najmä CrossFiťáci.

Mýtus 4: Skákať musíš každý deň

Toto počúvame skôr v súvislosti s Januárovou švihadlovou výzvou, kedy sa skáče celý január a zapisujú sa preskoky. To ale vážne neznamená, že musíš skákať každý deň. Ani vo výzve, ani kedykoľvek inokedy.

Zvlášť ak nie si dostatočne trénovaný. Mohol by nastať rovnaký problém ako pri skákaní bez rozcvičky. Ak so švihaním začínaš, odporúčame ti švihať maximálne 2x až 3x v týždni, napríklad 15 až 20 minút. Hlavne počúvaj svoje telo – to je najdôležitejšie. Ak sa bude dať častejšie, choď do toho. Ale hlavne neprepáli začiatok, to býva najväčší nešvar začínajúcich Švihákov.

Pre začiatočníkov sme pripravili švihací program Kick Starter, kde nájdeš 3 tréningy týždenne. Naučíš sa techniku a potom ťa postupne pripraví na záťaž. Ak so švihaním začínaš, tak na to mrkni.

Mýtus 5: Skákaním posilňuješ len nohy

„Predsa skáčeš, tak posilňuješ len nohy, nie?“ Nie. Skákaním cez švihadlo posilňuješ celé telo. Nedávno sme si to dokonca vyskúšali v experimente so spoločnosťou ThermoHuman, ktorá pomocou kamery skúma teplotu tela pri záťaži. Termografia tak ukáže, aké svaly pri danej aktivite zapájaš a prípadne dokáže odhaliť alebo predchádzať preťaženiu či zraneniu.

Pri švihaní okrem nôh posilňuješ tiež predlaktie, bicepsy, ramená, ale aj chrbát a brucho. Záleží ale na štýle skákania a tiež na druhu švihadla. Iné svaly budeš zapájať pri vysokých kolenách so záťažovým švihadlom a iné pri dvojšvíkoch s rýchlostným švihadlom.

Mýtus 6: Skákať sa dá v pohode bez rozcvičky

„Vezmem švihadlo a začnem skákať.“ To je jedna z najväčších chýb začínajúcich, ale aj pokročilých švihákov. Rozcvička je dôležitá pri každom športe, skákanie cez švihadlo nevynímajúc. Keď sa do toho vrhneš bez rozcvičky, ľahko si odpáliš holene alebo lýtka a švihať ťa prestane veľa rýchlo baviť.

Šviháme už pár rokov a bez rozcvičky do toho ideme fakt len výnimočne. Na rozcvičku pre teba máme pár tipov, napríklad dynamický strečink, použitie rollera, prípadne zahriatie rýchlou chôdzou alebo behom. Určite to nepodceňuj. Zdravie máme predsa len jedno.

Marek Vaněček, spoluzakladateľ Švihej.cz

Nie všetko, čo môžeš počuť o švihaní, je pravda. Overuj svoje informacie, pýtaj sa skúsenejších a tiež daj na svoj pocit. Samozrejme, ak ti niečo nebude jasné, neváhaj sa na nás kedykoľvek obrátiť. Radi ti poradíme alebo pomôžeme.