🚚 Doprava zdarma pri nákupe nad 35 € 🚚

Ako počítať preskoky cez švihadlo

Aktualizované: Prečo vlastne rátať preskoky? Je to fajn hneď z viacerých dôvodov. Počítanie preskokov si môžeš všimnúť hlavne pri Januárovej švihadlovej výzve, kedy sa spoločne snažíme o rekord, ale pomôže to aj tebe samému. Vďaka počtu preskokov môžeš totiž sledovať svoj progres. Budeš vďaka tomu vedieť nielen, koľko toho naskáčeš, ale aj ako rýchlo. Mrkni na najspoľahlivejšie metódy.

Skoč na metódu počítania preskokov, ktorá ťa zaujíma najviac 👇

Prečo počítať preskoky cez švihadlo

Už sme ti to načrtli v úvode. Preskoky spoločne rátame každý rok počas Januárovej švihadlovej výzvy, keď sa vždy snažíme prekonať rekord predošlého ročníka. Môžeš ich ale zapisovať vo Švihej portáli po celý rok. Pripoja sa k nim aj ďalšie výzvy a tiež môžeš v portáli sledovať svoj celkový našvihaný progres.

Počet preskokov sa ti tiež hodí, keď sa pokúšaš o svoj osobný rekord. Vyberieš si nejakú disciplínu, napríklad dvojšvihy (DU's) a snažíš sa pokoriť 50, 100, 200 a tak ďalej. Okrem samotného finálneho počtu preskokov ti počítanie môže ukázať tvoju rýchlosť. Hovorí sa tomu baseline - počet preskokov za jednu minútu. Čím viac budeš trénovať, tým vyššia bude tvoja baseline. To sa ti môže hodiť tiež pri jednej metóde počítania preskokov. Ale o tom až nižšie.

Počítadlo preskokov vo Švihej portáli

Vyvinuli sme novú funkciu vo Švihej portáli, ktorú spúšťame spolu s Januárovou švihadlovou výzvou 2025. Od 1.1.2025 nájdeš v portáli pod žltou ceruzkou počítadlo, ktoré bude preskoky počítať za teba a rovno ti ich potom zapíše do portálu. Slušné, čo? Náš produkťák Martin sa fakt vyznamenal. 👇

Ako to funguje? Budeš na to potrebovať telefón, tablet či notebook s kamerou a s pripojením na internet a samozrejme registráciu vo Švihej portáli. Pomocou žltej ceruzky v portáli, ktorú nájdeš vpravo dole (pozri obrázok), počítadlo zapneš. Vyberieš si z dvoch módov. Voľný tréning a odpočet. Kým pri voľnom tréningu skáčeš bez akéhokoľvek limitu, pri odpočte si nastavíš, ako dlho chceš skákať alebo koľko preskokov chceš našvihať a na displeji uvidíš odpočet.

počítadlo přeskoků

Zariadenie postavíš pred seba tak, aby si sa videl/a v celom zábere. Kým sa na displeji vidíš dobre ty, vidí ťa dobre aj naše počítadlo. Kamera tvojho zariadenia určí jednotlivé body na tele (ramená, kolená a pod.) a dokáže snímať zmeny pozícií týchto bodov a podľa toho určovať, či a ako skáčeš.

Počítadlo tak vie okrem počítania preskokov počítať aj čas, tempo, čistý a hrubý čas cvičenia a výsledky ti rovno zapíše do portálu. Počítadlo zvládne počítať klasické základné preskoky znožmo, boxer step, striedanie nôh a tak ďalej. Neboj, video zo švihania sa nikam neukladá. Slúži len na počítanie preskokov.

Vyskúšaj to a daj nám vedieť. Samozrejme budeme radi za akúkoľvek spätnú väzbu, aby sme mohli počítadlo do budúcnosti vylepšiť. Plánujeme na ňom množstvo ďalších funkcií a vychytávok. Svoje podnety prosím posielaj cez tlačidlo „Hlásenie podnetov a chýb“ priamo v portáli.

Návrh bez názvu - 2024-12-11T112045.207

Ešte by sme radi k počítadlu dodali, že ide o experimentálnu funkciu vo vývoji a že niektoré pomalšie či staršie telefóny s ňou môžu mať problém, pretože je to pomerne náročné na výkon telefónu.

Odhad počtu preskokov pomocou baseline

Už sme to nakusli. Celkový počet preskokov môžeš spočítať pomocou odhadu. Najprv zistíš svoj baseline - koľko preskokov zvládneš naskákať za minútu, a potom vynásobíš počtom minút, ktoré našviháš.

A ako spočítať baseline? Jednoducho sa natoč, ako skáčeš jednu minútu. Potom preskoky spočítaj a máš to. Mysli na to, či sa snažíš o svoj rekordný baseline alebo ideš pohodové tempo, ktoré vydržíš švihať aj pol hodiny. Ak pri odhade rátaš so svojou rekordnou baseline, preskoky sa budú pravdepodobne dosť líšiť od reality, lebo napríklad 20 minút v tomto býčom tempe asi nedáš.

Ukážme si to rovno na príklade. Dajme tomu, že našvihám v pohodovom tempe 150 preskokov za minútu a švihal som 15 minút. 150 preskokov teda vynásobím 15 minútami a vyjde mi číslo 2 250 preskokov. Ak skáčeš dlhšie a robíš do toho pauzu, nezabudni ich od času švihania odpočítať. Napríklad dajme tomu, že celkový čas tréningu bude 20 minút, keď pôjdeš štýlom 30 sekúnd skákania a 30 sekúnd odpočinku. Ak vieš, že tvoja priemerná baseline za minútu je 150 preskokov, znamená to, že za 30 sekúnd skákania stihneš 75 preskokov. Keď to potom vynásobíš počtom sérií, ktoré odmakáš, tak ti to vyjde na 1 500 preskokov za celý tréning.

V každom prípade nie je táto metóda taká presná ako počítadlo alebo iné metódy, ale ako odhad to stačí. Počítanie tempa sa ti hodí napríklad pri kondičnom švihaní. To v sebe skrýva celý rad benefitov. Objav ich všetky v článku V čom ťa posunie kondičné skákanie cez švihadlo a ako si taký tréning vytvoriť.

 

Mára a Tomáš

Počítanie preskokov pomocou aplikácie na hodinkách

Modernou metódou počítania preskokov cez švihadlo, ktorú používa veľa Švihákov z našich radov, sú aplikácie na chytrých hodinkách. Podľa skúseností našich Švihákov vieme, že najvyužívanejšie hodinky sú Apple Watch, Garmin, Samsung a Xiaomi. Aplikácie už dokážu merať pomerne presne, ale problém môže nastať, keď ideš dvojšvihy, trojšvihy alebo triky, kde šviháš do strany (senzory v hodinkách tento pohyb neregistrujú).

Apple Watch

Medzi svojimi aktivitami zahŕňa švihadlo, ale pozor. Nepočíta preskoky, iba čas, ktorý venuješ skákaniu (takže neviem, prečo to tu vlastne spomíname😅). Za nás odporúčame stiahnuť aplikáciu Yao Yao (otestované nami), ktorá je síce platená (79 Sk), ale za nás preverená a spoľahlivá.

Garmin hodinky

Pri týchto hodinkách je možné vytvoriť si v aktivite pod kardiom priamo aktivitu skákania cez švihadlo. My sme ale testovali aplikáciu Jump Jump, kde sme boli prekvapení, ako presne merajú. Odporúčame.

Samsung a Xiaomi hodinky

Novšie typy hodiniek majú vo svojej aktivite zakomponované priamo švihadlo. Iné značky hodiniek a ďalšie aplikácie nemáme otestované.

Švihadla s počítadlom

Spomenieme túto metódu, pretože existuje, ale ZA NÁS NIE! 🫣 Testovali sme niekoľko švihadiel s počítadlami. Nemôžeme povedať, že by počítali zle. Pri skákaní znožmo a podobných jednoduchých trikoch merajú pomerne presne. Ale! Kvalita, odolnosť, výdrž, rukoväte, lanko a vlastne celkovo je to neporovnateľné s našimi švihadlami. Sme skôr zástancovia počítania si tempa a vedieť, v akej rýchlosti sa pohybujeme. Niekedy treba ten mozog zapojiť. Skrátka kvalita švihadiel je pre nás na prvom mieste.

PS: Nezabudni sa pred švihaním vždy rozcvičiť.

Švihadlá, s ktorými môžeš počítať

CHUDNUTIE A TECHNIKA

Katana Rope 3v1

Spaľuj kalórie, zlepši kondíciu a spevni telo. V balíčku nájdeš švihadlo z PVC lanka a nezničiteľných rukovätí spoločne s Kódexom pre Šviháka a prístupom do uzavretej FB skupiny.

DETAIL PRODUKTU
Zosilnenie a drina

Gladius Rope + 6 tréningov

Nalož si poriadne aj na hornú polovicu tela a dopraj si tvrdý tréning. Gladius je záťažové švihadlo s ťažkým lankom , ktoré ti pomôže vyšvihať svaly z ocele. Súčasťou je 6 tréningov rôznej intenzity, ktoré ťa donútia drieť.

Detail produktu
ZÁBAVA A TRIKY

Katana Rope - koráliky

Nauč sa rýchlejšie techniku a triky. Naše najobľúbenejšie švihadlo z korálikov a nezničiteľných rukovätí pri švihaní skvele drží tvar. Ideálne pre začiatočníkov, pokročilých aj pre deti.

DETAIL PRODUKTU
 
Tomáš Vaněček zakladateľ Švihej.cz

Za nás odporúčame baseline alebo smart hodinky. Preskoky si počítame hlavne pri januárovej švihacej challenge alebo keď sa napríklad pokúšame o rekord v dvojšvihoch, aj keď práve u nich nefungujú appky vždy správne.