História skákania cez švihadlo od prvého švihu až dodnes

Bol prvý švih alebo preskok? Keď zistíš, kedy to celé začalo, možno ťa švihne. Prvé zmienky o švihadle, respektíve o skákaní cez švihadlo, sa objavujú už v starovekom Egypte. To je možno dôvod, prečo bola Švihanda Kleopatra taká uctievaná a šik.😅 Teraz vážne, poď sa s nami pozrieť na históriu a vývoj švihadla, ako ju z dostupných zdrojov poznáme.

História skákanie cez švihadlo v kocke

Nie, že zbuchneš odrážky a zmizneš. Prečítaj si to pekne od začiatku až do konca. Aj keď je to dlhá cesta, stojí za to:

  • 1600 pred n. l. – Staroveký Egypt a naháňanie kondície medzi pyramídami
  • cca 0-50 n. l. – Japonsko a armádny švihadlový výcvik
  • 17. storočie – Čína a oslavy Čínskeho Nového roka so švihadlom v ruke
  • 17. storočie – Holandsko a následný vznik Double Dutch
  • 17. - 20. storočie – najväčší rozmach v USA
    • 1960 Richard Cendali a jeho švihadlová osveta
    • 1973 Ulysses Williams a David Walker a rozvoj Double Dutch z NY
    • 1974 prvý Double Dutch majstrovstiev v USA
    • 1996 celonárodný turnaj v podaní USAJRF
  • 20. storočie – švihanie v Česku
    • 1907 švihanie na sokolskom zraze a.k.a. čo Sokol, to Švihák
    • 1965 10 000 Švihákov na spartakiáde
  • 21. storočie – najväčšej propagátorky Jana Beránková a Mgr. Jana Černá - Beránková
  • Súčasnosť: Švihej! a Czech Jump Rope

Egypt, Čína, Japonsko... kde to vlastne začalo?

Hoci história je švihadlom pretkaná skrz na skrz, veľa zmienok o skákaní cez švihadlo v literatúre bohužiaľ nenájdeme. Niektoré zdroje uvádzajú použitie švihadla ako kondičnej pomôcky už v starovekom Egypte okolo roku 1600 pred naším letopočtom. Údajne sa našli v egyptských hrobkách kresby, na ktorých starí Egypťania pletú povrazy z bylín s tuhou vláknitou stonkou a konope. To je brutál. Ďalšie zmienky hovoria aj o japonskej armáde, ktorá zhruba pred 2000 rokmi využívala švihadlo ako súčasť fyzického výcviku. Prvé zachované písomné zmienky pochádzajú až zo 17. storočia v Číne, kde sa skákanie cez švihadlo spája s oslavami príchodu čínskeho Nového roka. V rovnakom období sa už švihá o 106 v Holandsku. S istotou tak nemôžeme povedať, kde to naozaj začalo, ale tie najzásadnejšie míľniky ešte len prídu...

Historie skákání přes švihadloMega retro obraz. Zdroj obrázku: https://www.skip-hop.co.uk/the-history-of-skipping/

Z Nizozemska cez Atlantik do USA

Presuňme sa na územie tulipánov, veterných mlynov a coffee sho… švihadiel! Do Nizozemska. Ešte trochu odbočíme, ale kto nazýva Nizozemsko Holandskom, je Bludný Holanďan. 😅 Holandsko totiž označuje iba dve provincie Nizozemska. Podobne ako keď povieš, že Čechy sú to isté ako Česko. Kam by sa podelo naše Sliezsko, hm? Čo? Hm? Ale nechajme zemepis a vráťme sa späť k dejepisu.

V Nizozemsku to poriadne začalo švihať v 17. storočí, čo podobne ako prvé zmienky v Číne uvádza vo svojej diplomovej práci náš kamoš Nick Woodard, s ktorým sme švihali na Jump Rope Weekende 2023 v USA

Ako vzniklo Double Dutch

Nizozemska sa dostalo švihadlo spoločne s kolonizátormi cez Atlantik na územie dnešných Spojených štátov Amerických. Aby sa deti osadníkov zabavili, skákali cez švihadlo. Ľudia už vtedy vedeli, že švihadlo predstavuje pre deti celý rad výhodDeti vďaka svojej kreativite spojili dve švihadlá v jedno veľké, skákali a spievali pri tom pesničky v holandčine (Dutch). Ostatní osadníci z Anglicka a Francúzska tomu samozrejme nerozumeli, a tak to nazvali Double Dutch. Double ako dvojitý, resp. dve švihadlá a Dutch je jasné. Zaujímavosťou je, že anglickí či francúzski osadníci kategoricky považovali čokoľvek „Dutch“ za absurdné či mätúce.

New York ako mekka Double Dutch

New York vďačí za popularitu Double Dutch najmä policajtom Ulyssesovi Williamsovi a Davidovi Walkerovi. Tí začali v roku 1973 používať švihadlo v rámci osvetového programu pre mládež zvaného „Rope not dope“. Ich cieľom bolo za pomoci švihadla dostať mládež z ulíc (rozumej odradiť od nelegálnej činnosti, ako je predaj drog, krádeže a pod.). Hneď v nasledujúcom roku, 1974, usporiadali spoločne prvú Double Dutch súťaž, na ktorej sa zúčastnilo takmer 600 študentov. Big up!

David Walker propagátor double dutchDavid Walker, legendárny propagátor double dutch. Zdroj fotografie: https://www.ebony.com/coolest-black-family-america-walker/

To doviedlo ešte v tom istom roku Davida Walkera k založeniu American Double Dutch League (ADDL) s cieľom rozšíriť záujem o Double Dutch do celého sveta. Minimálne sa mu vďaka tomu podarilo rozšíriť povedomie o Double Dutch v rámci USA. Nadviazal na to potom v roku 1992 ďalšou organizáciou National Double Dutch League (NDDL) s rovnakým cieľom. NDDL každoročne organizuje veľkú Double Dutch akciu v slávnom divadle Apollo v New Yorku, na ktorej sa zúčastňujú tímy z celého sveta. Aj vďaka týmto dvom borcom môžete Double Dutch poznať z amerických filmov, kde deti na školskom dvore alebo na ulici preskakujú dlhé švihadlo.

Historie skákání přes švihadlo double dutchTu máme síce len jedno švihadlo, ale ide o princíp double dutch, kedy švihadlo drží na každom konci jedna osoba a ostatní skáču cez.

Vývoj švihadla v USA

USA je bez ohľadu na pôvod švihadla mekka švihania, preto sa histórii švihadla v USA venujeme v tomto článku najviac. Jednou z najvýznamnejších osobností švihadla je bezpochyby Richard Cendali, ktorý sa v 60. rokoch 20. storočia postaral o zásadný vývoj skákania cez švihadlo. Richard Cendali pochádza z Boulderu v Colorade a bol ofenzívnym hráčom futbalového tímu University of Colorado. Ku švihadlu sa dostal náhodou, keď mu jeho tréner v narážke na nedostatočnú kondíciu dal na výber medzi skákaním cez švihadlo po dobu 15 minút alebo behanie po schodoch vonku v mraze. Voľba bola jasná. 😅

Prvý švihací tím na svete?

Švihanie mu pomohlo a navyše ho chytilo natoľko, že švihal po celú dobu štúdia na vysokej škole. Po škole začal Cendali svoju kariéru ako učiteľ telesnej výchovy na miestnej základnej škole v Colorade, kde viedol k švihaniu aj svojich študentov. Založil švihací tím s názvom Skip Its a začali hrať predstavenia po celej krajine a po celom svete. Následne pomohol na začiatku 80. rokov založiť organizáciu International Rope Skipping Organization (IRSO). Jej cieľ bol jasný. Šíriť osvetu o švihadle (vrátane Double Dutch) prostredníctvom workshopov, táborov a vystúpení.

Richard Cendali a skákání přes švihadloFoto z archívu Richarda Cendaliho. Zdroj fotografie: Facebook Richarda Cendaliho: https://www.facebook.com/richcendali/

Rozmach švihacích organizácií a prvé súťaže

Richard Cendali sa tiež zaslúžil o založenie USA Jump Rope (USAJR), ďalej European Rope Skipping Organization (ERSO) a Federation International de Saut a la Corde (FISAC). Tieto organizácie vznikli s cieľom organizovať národné, kontinetnálne a celosvetové turnaje pre rozvoj skákania cez švihadlo ako plnohodnotného športu.

V roku 1995 potom spojením International Rope Skipping Organization a World Rope Skipping Federation vznikla organizácia United States Amateur Jump Rope Federation (USAJRF). USAJRF usporiadala v roku 1996 celonárodný turnaj vo Walt Disney World v Orlande, v štáte Florida. Finále dokonca odvysielala televízia ESPN.


Postupne vznikol ešte celý rad organizácií ako v rámci USA, tak aj s medzinárodnou pôsobnosťou, ale zas ťa s tým nechceme úplne „preorganizovať“. Na druhú stranu, ak chceš mať úplný prehľad, odporúčame spomínanú Nickovu diplomovku, z ktorej sme pri tvorbe článku toho načerpali dosť veľa. Len daj pozor, nájdeš tam informácie len do roku 2020, kedy diplomovku písal.

Úsilie Richarda Cendaliho a Davida Walkera či Ulyssesa Williamsa nespočívalo iba v šírení niečoho nového alebo zabavení mládeže. Všetci si veľmi dobre uvedomovali benefity, ktoré skákanie cez švihadlo predstavuje pre ľudské telo bez ohľadu na vek.

Skákanie cez švihadlo v ČR

Všade dobre, doma najlepšie. To isté platí o švihaní, nie? Ako to bolo u nás? Prvé zmienky o švihaní na našom území nájdeš v knižke Cvičíme s náčiním od autoriek Horáková D. & Bémová, E. z roku 1971. Retro as hell. Podľa nich sa na verejnosti objavilo skákanie cez švihadlo v roku 1907 v ukážke v hrách sokolského žiactva na 5. zraze. Takže čo Sokol, to Švihák

Ale ten najväčší český boom nastal v roku 1965 pri 3. spartakiáde, keď predviedol učňovský dorast švihadlové vystúpenie v počte desaťtisíc ľudí. Extrém. Odvtedy sa počas 60. rokov 20. storočia postupne stala zo skákania cez švihadlo pouličná zábava. Neskôr – už sa blížime do súčasnosti – sa najväčšími propagátormi skákania cez švihadlo (než sme prišli my 💪😅) stali Jana Beránková a Mgr. Jana Černá - Beránková.

Súčasnosť? Švihej a Czech Jump Rope

O rozvoj skákania cez švihadlo sa u nás stará organizácia Czech Jump Rope, ktorá združuje oddiely a Švihákov, ktorí sa u nás venujú športovému skákaniu cez švihadlo. Czech Jump Rope nám tiež pomohli s vytvorením zábavnej švihacej hry pre deti Švihejland

V roku 2016 vzniklo Švihej. Náš príbeh už možno poznáš. Prevzali sme štafetu švihadlovej osvety do svojich rukovätí. Snažíme sa šíriť motiváciu k zdravému pohybu pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek. Učíme švihať deti po celej ČR formou workshopov, motivujeme ich hrami (počuješ o Švihejlande prvý raz?) a snažíme sa využiť švihanie pre dobrú vec tým, že sa zapájame do celého radu charitatívnych projektov. A v neposlednom rade sa snažíme dopriať ľuďom ten najlepší možný zážitok pri skákaní cez švihadlo. To podľa nás ide len vďaka kvalitným švihadlám. Švihanie nám skrátka zmenilo život, ani netušíš ako. A keď sa nám vďaka švihadlu podarí pomôcť alebo motivovať aspoň jedného človeka, máme vyhrané.

Workshopy skákání přes švihadlo pro dětiSnažíme sa motivovať k zdravému pohybu najmä deti. Cestujeme naprieč celou ČR s workshopmi skákania cez švihadlo.

 Zdroje článku: 

Marek Vaněček, spoluzakladateľ Švihej.cz

Teší nás, že môžeme byť súčasťou histórie skákania cez švihadlo. Veľa práce je ale pred nami. Šviháme, kde sa dá, vyvíjame vlastné švihadlá, ale predovšetkým sa snažíme pomáhať a motivovať deti aj dospelých k zdravému pohybu. Na tom nám záleží najviac.