Švihej vs ThermoHuman: Čo ukázala termografia pri švihaní?

Máme radi testy a pokusy. Tentokrát sme sa pustili do testu so spoločnosťou ThermoHuman, ktorá sa, ako už názov napovedá, špecializuje na termografiu – sledovanie svalových partií pri záťaži. Ako na tom boli naše partie pri švihaní? Vzali sme dva štýly skákania a porovnali, ktoré svaly dostávajú najviac zabrať. Rovno pridávame odporúčania na ďalší tréning.

Čo sa v článku dozvieš

Čo je to termografia

Termografia je zobrazovacia technika, ktorá meria teplotu povrchu tela pomocou infračerveného žiarenia. Laicky povedané pomocou termografie môžeš vidieť svaly, ktoré pri danej aktivite zapájaš najviac.

Vďaka termografii môžeš teda získať informácie o teplotných rozdieloch na povrchu tela, čo okrem zaťaženia jednotlivých svalových partií pomôže odhaliť aj ďalšie fyziologické zmeny, ako je zápal, zranenie alebo nerovnováha v cirkulácii krvi.

S prvým využitím termografie v športe, konkrétne vo futbale, prišli študenti na madridskej Universidad Politecnica v rámci štúdie „Nové technológie aplikované v športovej vede“. Skrátka sa rozhodli pomocou termografie mapovať záťaž športového tréningu. Madridská univerzita v spolupráci so španielskou najvyššou futbalovou súťažou (La Liga) odhalila potenciál termografie ako nástroj na prevenciu zranení športovcov. Spolupráca sa potom rozrástla aj do ďalších športových súťaží po celom svete (NBA, MLB, MLS, Ligue 1 alebo Liga MX).

V súčasnosti sa termografia využíva v športe predovšetkým v týchto oblastiach:

  • Prevencia zranení – odhalenie miest s abnormálne vysokými teplotami, čo môže naznačovať možné problémy ako preťaženie svalov či tendencia k zraneniu
  • Sledovanie hojenia – teplota zranenej oblasti môže poskytnúť informácie o tom, ako rýchlo sa telo zotavuje
  • Zvýšenie výkonu – monitorovanie reakcie tela na fyzickú záťaž pomôcť trénerom a lekárom lepšie pochopiť fyziológiu športovca a optimalizovať tréningové plány

Termografia je užitočný nástroj na sledovanie telesných procesov, ktorý môže doplniť ďalšie diagnostické metódy a prispieť k zlepšeniu výkonnosti, prevencii zranení športovcov a urýchleniu rekonvalescencie.

Švihej verzus ThermoHuman

Thermohuman je španielska inovatívna spoločnosť, ktorá sa špecializuje na vývoj a aplikáciu termografie v športe, zdravotníctve a výskume. Spoločne s nimi sme sa pustili do pokusu. V rámci neho sme samozrejme skákali cez švihadlo a skúmali reakciu jednotlivých svalových skupín. Naším cieľom bolo zistiť zaťaženie jednotlivých svalových partií pri švihaní pre jeho využitie v tréningu a rekonvalescencii. Celkovo sme vyskúšali dva štýly skákania cez švihadlo. Vybrali sme si striedanie nôh a vysoké kolená.

střídání nohou

Sriedanie nôh

Pri nižšej frekvencii skákania cez švihadlo nedochádza k takému zaťaženiu nôh, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na druhej strane sa skvele prehrejú chrbát a ruky. Výnimku na nohách predstavujú členky. Testovanie sme robili my sami. Trúfame si povedať, že máme vyladenú techniku. Tým pádom každý nemusí mať rovnaké hodnoty.

Najväčšie zapojenie svalov pri skákaní striedania nôh je na tricepsoch, bicepsoch, predlaktiach a celom chrbte.

Táto forma skákania ti môže pomôcť pred tréningom hornej polovice tela ako warmup, no zároveň môže byť súčasťou samostatného tréningu pri dlhšom intervale.

Vysoké kolená

Pri tejto technike dochádza k väčšiemu a komplexnému zapojeniu primárne nôh a chrbta. Druhotne potom dostávajú zabrať celé ruky, ale to je skôr efekt zvýšeného rozsahu práce nôh a frekvencie preskokov.

Rozsah pohybu nôh má za následok veľké zapojenie hamstringov, zadku a lýtok. Zaťažené je aj bedrové svalstvo, pretože telo je vo vzpriamenej aktívnej polohe.

Po tomto skákaní môžeš pokojne prejsť na tréning nôh ako silový, tak aj dynamický alebo plyometrický. Samo osebe je skákanie cez švihadlo s vysokými kolenami výborná aeróbna alebo anaeróbna záťaž.

vysoka kolena

Čo z toho vyplýva

Pri oboch štýloch skákania je dôležitá frekvencia. Striedaním nôh sa môžeš zohriať pred tréningom, ale pokojne tiež rozbehnúť vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT), pričom najväčšiu záťaž pociťujú ruky. Ruky vo všeobecnosti dostávajú zabrať viac, ako si možno myslíš. Opakujeme to na každom workshope, že švihanie nie je len o nohách. Preto možno „švihanie“, chápeš?

Pri štýle vysoké kolená je samozrejme celková záťaž o niečo väčšia, čo zistíš aj bez termografie. Tú naopak dostanú zabrať predovšetkým nohy.

Oba štýly môžu byť rozcvičkou, ale aj skvelým tréningom s veľkým počtom zapojených svalových partií.

Tomáš Vaněček, zakladatel Švihej.cz

Spolupráca so spoločnosťou Thermohuman nám ukázala zase trochu iný pohľad na skákanie cez švihadlo. Mohli sme si vďaka tomu vyskúšať, ako funguje termografia a aké svaly pri švihaní pracujú. Vďaka tomu môžeme lepšie plánovať svoje vlastné tréningy a tiež zostavovať švihacie programy pre teba.