Švihanie vs. behanie. Pri čom sa viac spotíš? Otestovali sme to s VO2max

Čo je podľa teba fyzicky náročnejšie? Beh alebo skákanie cez švihadlo? Nedalo nám to a rozhodli sme sa to otestovať v teréne. Máme pre teba pripravený náš vlastný prieskum a prekvapivé výsledky.

 

Švihadlo verzus beh

Na začiatku roka sme dostali nápad s naším kondičným a silovým koučom Jánom Musilom vymyslieť výkonnostný – záťažový test pre švihadlo. Aby sme zistili, či by takýto test mohol byť platný (validný), museli sme otestovať, ako náročné/intenzívne je skákanie cez švihadlo v porovnaní s behom. Vo svete sme nemohli nájsť jedinú štúdiu či článok, ktorý by sa zaoberal touto problematikou. Teda aspoň spôsobom, ktorým by sme potrebovali. A preto sme si museli testovanie ošéfovať sami... tým sa odštartoval náš spoločný „výskum” spoločne s 5 športovcami – našimi Švihákmi.

Čo sme testovali

Testovali sme parameter VO2max, resp. maximálnu spotrebu kyslíka pri záťažovom teste spiroergometrie (zisťovanie odozvy organizmu na záťaž), kedy sa sleduje funkcia pľúc (pľúcna ventilácia) a srdcová frekvencia. Prvý problém, ktorý bolo treba vyriešiť, bola limitácia testovacích zariadení, ktoré ešte donedávna boli iba „drôtové” s prívodnou trubicou k maske. V takom prípade by bol test so švihadlom prakticky neuskutočniteľný. Našťastie doba ide rýchlo dopredu a vďaka modernému bezdrôtovému prístroju VO2 Master sme mohli záťažový test s analýzou ventilácie / dýchania skúsiť aj so švihadlom. Testovanie nám umožnilo skvelé ostravské fitko Colliery Crossfit.

Testování skákání přes švihadlo vs běh, co je intenzivnější, měření VO2max

Priebeh testu so švihadlom

Keď sme už mali otestovať všetky laboratórne podmienky, bolo treba vymyslieť podobu záťažového testu pre švihadlo. Aby sme organizmus dostatočne zaťažili a mohli priviesť výkon na maximum, test musel trvať aspoň 10 minút. Kto skáče cez švihadlo vie, že 10 minút je veľmi dlhá doba, hlavne pokiaľ intenzitu v rámci testu chceme stupňovať (postupne zvyšovať rýchlosť). Test sme nakoniec stanovili na 8 minút zapracovania, ktoré sa skladalo z 30 sekundového intervalu skákania prestriedaného cvikom s vlastnou váhou (klik, výpad, drep). Intenzita sa postupne zvyšovala, až na konci rozvičky dosahovala nejakých 80 % úsilia. Okamžite po skončení 8 minút zapracovania začal testovaný človek 3 min ALL OUT interval (na 100 %, absolútne peklo, zničiť sa na maximum). Celý tento proces bol monitorovaný.

Po prvom kole testovania, v ktorom sme sa snažili v rámci 3 min ALL OUT testu so švihadlom o čo najväčší počet preskokov, sme neboli spokojní s výsledkami VO2max. Preto sme v druhom kole testovania zmenili stanovený cieľ Švihákov.

Tentokrát sme všetkým účastníkom povedali, aby zo seba vydali 100 % (ALL OUT) a nemysleli na to, že urobia technickú chybu. Pomohlo nám to? Čítaj ďalej alebo sa pozri na nadupané video z celého testovania. Smajlík

Testovanie na bežeckom páse

Ďalší test, ktorý testovaní Šviháci museli absolvovať, bol záťažový test stupňovaný do maxima na bežeckom páse. Tento test je považovaný za ZLATÝ ŠTANDARD v určovaní VO2max, a preto sme ho zvolili pre porovnanie našich výsledkov.

Běh vs skákání přes švihadlo, step test, test na běhacím páse, švihej.cz

Pozri na výsledky 

Na konci druhého kola testovania na švihadle som si osobne (Tomáš) vydýchol, pretože som už od začiatku tvrdil, že švihadlo dokáže vyvolať rovnakú odozvu (je rovnako intenzívna) ako beh.

V tabuľke nižšie môžeš vidieť, že z 5 probandov (testovaných) dosiahli 4 vyššie VO2max na bežeckom páse a 1 na švihadle. Rozdiely však boli maximálne do 10 %, v priemere potom o 6,16 % vyšší VO2max pri behu. Na základe vysokého korelačného koeficientu (0,906) medzi hodnotami VO2max beh vs. švihadlo môžeme povedať, že záťažový test na švihadle je spoľahlivým prediktorom na určenie VO2max oproti zlatému štandardu = beh.

Tabuľka výsledkov Beh vs. skákanie cez švihadlo

Švihák

Bežecký pás - Zlatý Štandard

Švihadlo - záťažový test

Rozdiel

VO2 ml/kg/min

Maximálna Tep. Frekvencia

VO2 ml/kg/min

Maximálna Tep. Frekvencia

Švihák 1

53,1

207

54,1

203

-1,88

Švihák 2

52,9

199

49,3

205

7,3

Švihák 3

64,2

186

58

205

10,68

Švihák 4

62,5

192

57,5

nenamerané

8,69

Švihák 5

65

198

61,3

191

6,03

Priemerný rozdiel

o 6,16 % vyšší VO2max na páse

 

Limitácia

Nakoniec je nutné spomenúť aj limitáciu nášho testovania: Otázky, ktoré testovanie prinieslo, a ďalšie cesty či scenáre, ktoré by bolo treba nabudúce otestovať. Ak by sme mali väčší rozpočet, tak by bolo ideálne otestovať väčší počet probandov, ideálne 30 – 50.

Počas tohto niekoľkomesačného testovania sme absolvovali niekoľko konzultácií s množstvom odborníkov na fyziológiu a samotné záťažové testovanie. Na povrch vyplávala jedna zaujímavá otázka, ktorú by bolo do budúcnosti vhodné preveriť. Aké je samotné zapojenie svalov pri behu a pri skákaní cez švihadlo? Moderné monitory (napr. Moxy monitor) by boli schopné ukázať, ako veľmi sa zapájajú kľúčové svalové partie, ako sú chrbát, zadné a predné stehná či paže. Toto porovnanie by nám poodhalilo, či sa tieto aktivity vôbec dajú porovnať. Je totiž možné, že skákanie cez švihadlo nevyžaduje také veľké zapojenie svalov, čo môže vyústiť v menší dopyt tela po kyslíku = nižšie namerané VO2max.

Na záver by sme radi podotkli, že toto testovanie je vhodné len pre pokročilých Švihákov – ľudí, čo už majú skúsenosť a odšvihané objemy tréningov. Pokiaľ si švihadlom neošvihaný/á, pozri na náš článok Ako začať skákať cez švihadlo. Testovanie nám mnohé zodpovedalo, ale ako vidíš, tak prinieslo aj nové otázky. A tie si zodpovieme niekedy nabudúce.kisspng-emoji-emoticon-fire-text-messaging-sms-frie-5ac826164e5db6.943114891523066390321

Proměny Šviháků, když skákali přes švihadlo. Hubnutí a švihadlo. Příběhy.

Tomáš Vaněček, zakladateľ Švihej.cz

Keby opomenieme tento test, tak švihanie predstavuje celý rad benefitov oproti behaniu. Samozrejme nikoho od behania neodrádzame, najlepšie keď si obraz o tom urobí človek sám. Tak skoč do toho! 💪