🎄Vyšvihnite tohtoročné Vianoce! Darčeky pre každého nájdete v našej špeciálnej vianočnej kategórii. Pozrite sem na darčeky➡️🎁🎁

Švihanie s Natom K-G: Prečo sa nechať viesť skúsenejšími

Tom: Tento článok je o chalanovi z USA, ktorý si hovorí Nate K-G. Možno to meno počuješ prvýkrát, ale pre mňa je to vzor, čo sa týka švihania. Dokonca sme sa stretli a švihali osobne. Súťažne skákal viac než 14 rokov a teraz odovzdáva svoje know-how začínajúcim aj pokročilým Švhihákom. Nebude to len o ňom, ale aj o tom, že je dôležité nájsť správnu osobu a nechať sa inšpirovať, keď si myslíš, že si dosiahol strop alebo nevieš, ako sa posunúť ďalej.

Čo sa v článku dozvieš

 

NATE2274-1-scaled

Kto je to Nate K-G

Nate K-G je (pre mňa) jedna z najvýznamnejších postáv zo sveta švihadiel. Súťažne skákal viac než 14 rokov a teraz odovzdáva (online) svoje skúsenosti ako amatérskym, tak aj pokročilým Švihákom. Mojimi slovami je to skromný borec, ktorý má rád klasické športové zápolenie a hecovanie. Vnímam ho ako jedného z mála ľudí, ktorý sa zameriava celosvetovo na vzdelávanie skokanov.

Nateove osobné rekordy

  • 184 preskokov za 30 sekúnd 
  • 336 preskokov za 1 minútu
  • 165 trojšvihov v rade
  • 26 štvoršvihov v rade

Prečo vlastne o ňom píšem 

Objavil som ho náhodou na YouTube, keď som sa chcel naučiť trik nazvaný MIC release. Nakoniec som si od neho zaobstaral vzdelávací program, potom individuálne tréningy online a nakoniec sme švihali aj osobne. Ale len o tom to nie je.

Nate stavia kvalitu informácií a obsah videí pred populárne fancy hovadiny. V jeho videách nájdeš naozaj užitočné informácie a technické tipy. Nate má neuveriteľné oko na objavovanie chýb, skvelé komunikačné zručnosti a systematické vedenie progresu svojho skokana. Je z neho fakt cítiť, že švihadlo miluje. Takisto má presah do silovej prípravy aj do prevencie zranení. Sám posilňuje s činkami, je flexibilný a každému skokanovi odporúča posilniť CORE.

To všetko ti pomôže, keď sa pri švihaní dostaneš takzvane na hranu a nevieš, ako sa posunúť ďalej. Príkladom, keď som uviazol a nevedel ako ďalej, môžem byť ja.

Ako som sa k Nateovi dostal

Ako som písal vyššie, chcel som sa nutne naučiť MIC release. Bolo to v roku 2020, keď som objavil Natea na YouTube.

 

V tom čase mi vôbec nenapadlo, že by sme sa dostali niekedy do kontaktu. A to sme dnes v kontakte snáď každý týždeň. Postupne som ho začal sledovať viac a v priebehu jedného roka sa pre mňa stal absolútnym vzorom. Teraz si z neho robím srandu, že pre mňa bol niečo ako Roger Federer v tenisovom prostredí. :-D 

Neskôr som sa dozvedel, že otvára svoj 8 týždňový „Flow & Grind“ program, kam sa mohol prihlásiť ktokoľvek z celého sveta. Neváhal som a išiel do toho. Predstav si, že máš vzor a môžeš s ním trénovať, vidieť ho, počuť... Taký nadšený som bol! V programe nás bolo cca 40 od amatérov až po skúsených borcov (medzi tých som určite nepatril :-D). V skratke, išlo v programe o teóriu, základné piliere skákania, techniku, rozdelenie trikov a praxe až po mega pokročilé veci, ktoré neviem dodnes.

Po skončení programu ponúkal Nate možnosť individuálnych tréningov. Chcel som ich využiť, pretože som v jednej časti programu ochorel, vypadol som z procesu a hrozne ťažko sa mi nadväzovalo späť.

Od individuálnych tréningov k stretnutiu v USA

Individuálne tréningy s Natom prebiehajú samozrejme online, k čomu som bol zo začiatku dosť skeptický. Teraz ale môžem povedať opak, je to absolútne v pohode. Jasné, fyzicky face2face je to jednoduchšie a lepšie. Ale aj online sa dá zvládnuť veľa vecí. Navyše, keď má tréner také skúsenosti ako Nate.

Veľmi oceňujem, že mi po každej hodine príde záznam videa do môjho portálu, kde sa naň môžem pozrieť znova, prípadne sa dodatočne spýtať Nata na čokoľvek. To je ďalšia vec. Tréning s ním nie je len jeho monológ. Pred tréningom si vyberiem, na čom chcem pracovať. Potom skočím, Nate ma opravuje. Prípadne ma nahrá a ukáže chybu, aby som všetko videl. Ak som schopný trik dať, vymyslí pokračovanie. Keď neviem, na čom chcem pracovať, Nate to vymyslí. Jeho repertoár trikov asi nevyčerpateľný.

IMG_0490_1

Pamätáš na švihanie v USA?

Pred začiatkom leta sme na našom blogu vydali článok o tom, že sme s bráchm švihali v USA na Jump Rope Weekendu 2023. Ale nie, tam sme Nata nestretli. Už dlho som sa s ním chcel vidieť, ale doteraz nebola príležitosť a priznám sa ani financie na to zaletieť si do USA „za kamošom“ len tak si zašvihať.

Ale potom prišiel spomínaný workshop v štáte Washington, k tomu mám kamaráta v Kalifornii (štáty sú hneď vedľa seba). Napadlo mi spojiť to s návštevou Natea. Nadhodil som mu to a on na to: „Jasné, keď tu budeš, tak zašviháme.“

Stretli sme sa v Los Angeles a švihali 4 až 5 hodín 2 dni za sebou. Veď mrkni na videjko.👇

Čo Nate a švihadlá

Možno ťa zaujíma, čo taká persona hovorí na naše švihadlá a ako sa celkovo k švihadlám stavia. Ale nejako veľmi to nehrotí. Ani naše švihadlo príliš neskúmal, chvíľku si s ním zaskákal a neriešil. Viem, že prevažne skáče s korálikmi a krátkou rukoväťou. Kedysi spolupracoval so značkou RX SMART GEAR, používa tak aj ich švihadlá. Je zástancom univerzálnosti, podľa neho musíš jednoducho vedieť skákať so všetkým. Od 4 mm lanka, cez koráliky až po rýchlostné oceľové lanko.

Treba podotknúť, že v USA máš oveľa väčšie možnosti ako u nás, čo sa týka nákupu kvalitného švihadla. Na americkom trhu nájdeš celý rad kvalitných švihadiel už len vďaka bohatej histórii švihania.

Čo si môžeš vziať od Nata ty

Určite ťa nenútim, nech hneď bežíš na jeho web a zakúpiš si kdesi čosi. To nechám na každého. Ale ak to myslíš so švihaním aspoň trochu vážne, minimálne stojí za to sledovať jeho Instagram, pretože neustále postuje videá, kde radí a dáva tipy k jednotlivým trikom.

Nájdeš ho aj na YouTube, ale to už je taká "vyšší divčí". Ide tam viac do hĺbky a samozrejme je to trochu iný formát ako na Instagrame. Ak patríš medzi šviháckych fajnšmekrov a angličtina lahodí tvojmu uchu, tu nájdeš podcasty so skutočnými legendami skákania cez švihadlo. Boli tam napríklad aj Nick a Kaylee, ktorých sme s bráchom stretli na workshope v USA.

Kaylee a Švihej bros

Posledná vec, kam ti odporúčam zamieriť, je Natov web, kde nájdeš knižnicu 500+ trikov v rôznych kombináciách zadarmo. To je za mňa úplne najviac.

Prečo sa nechať viesť

Možno to poznáš. Robíš niečo dlho, si neoblomný a snažíš sa stále posúvať. Ale potom sa to zadrhne. Nemusí ísť len o skákanie cez švihadlo, ale akýkoľvek iný šport alebo čokoľvek iné. Potom ti možno stačí len popostrčiť správnym smerom a rozbehneš sa zase ako lokomotíva. Skúsenosti získaš postupom času a práve človek so skúsenosťami môže tvoj progres urýchliť.

Nate má neuveriteľné oko na objavovanie chýb, skvelé komunikačné zručnosti a systematické vedenie progresu svojho skokana. Ale nemusíš kvôli tomu nutne za veľkú mláku alebo kupovať programy. Stačí mrknúť na czechjumprope.cz a nájsť si klub v tvojom okolí.

Obrátiť sa na niekoho skúsenejšieho nie je hanba ani prejav slabosti. Naopak je to situácia, kedy ukážeš, že sa chceš posunúť, a za to si zaslúžiš rešpekt.

IMG_2345 2l

Otázky a odpovede s Natom

V súvislosti s týmto článkom som vyspovedal Nata a poslal mu pár krátkych otázok. Tu sú aj s odpoveďami:

  • Aký je podľa teba rozdiel medzi krátkou a dlhou rukoväťou pri švihadle?

Obe môžeš použiť na čokoľvek. Dlhé sa hodia na crossy (kríženie) a tam, kde potrebuješ predĺžiť ruky napr. trik TS. Naopak krátke rukoväte sú vhodné pre releases (vyhadzovačky).
 
  • Aký je podľa teba najľahší na naučenie a zároveň dobre vyzerajúci trik? (pre začiatočníkov, pokočilých aj profíkov)?

Mic Release. Každý ho miluje a pritom sa dá ľahko naučiť aj u začiatočníkov. Vyzerá skvele aj pri ťažších štyroch či piatich otočkách. U profíkov by som zas zvolil plynulé komba EB dopredu aj vzad, pretože sa dajú ľahko naučiť zapamätaním, ale nevyžadujú intenzívny tréning ako napríklad backflip.
 
  • Aký je optimálny počet preskokov za mesiac u začiatočníka (bez športového backgroundu, človek so štandardnou váhou, výškou atď.)?

To záleží od viacerých vecí. Videl by som to v priemere na 50 preskokov každý druhý deň. Skutočná odpoveď ale je urobiť čo najviac preskokov bez toho, aby si pociťoval bolesť. To sa u každého líši v závislosti na tom, ako často skáče, ako sa preťahuje a aké aktivity robí, keď práve neskáče.
 
  • 4 mm alebo 5 mm lanko pre pokročilého Šviháka?
 
Nauč sa pohodlne používať 4 mm, aby si mal/a na výber. Obe laná sú v poriadku, ale 5 mm je ťažšie, takže ti zo začiatku nemusia tak dobre ísť dvojšvihy, trojšvihy atď.
 
  • Ktoré svaly by mali rekreační Šviháci posilňovať?

Core, hamstringy, svaly na zadku a kvadricepsy.
 
Tomáš Vaněček zakladatel Švihej.cz

Nate mi pomohol vo chvíli, keď som sa takzvane zasekol a nevedel ako ďalej. Vďaka nemu som sa zase začal posúvať. Za mňa je to človek s obrovskou dávkou empatie, ktorý fakt vie, čo robí, a robí to rád. Som rád, že som ho mohol spoznať osobne. Aj tebe odporúčam obrátiť sa na niekoho skúsenejšieho, či už ide o akýkoľvek šport alebo čokoľvek iné. Obrovsky ťa to posunie.